گرامیداشت هفته کار و کارگر در شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی

به مناسبت گرامیداشت هفته کار و گارگر مراسمی با حضور مدیرعامل و  مدیران شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی ومدیرعامل شرکت نیرو آتیه صبا و فرمانده بسیج حوزه 4 شهیدباهنر و جمع کثیری از کارگران در سالن اجتماعات نیروگاه حرارتی تبریز برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید ، مدیر دفتر روابط عمومی ضمن قراعت اشعاری در مدح کار و کارگر و تلاش و کوشش، این هفته را به تمامی کارگران خصوصاً زحمتکشان شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی تبریک گفتند.

سپس مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی ، طی سخنانی با تشکر از تمامی همکاران و مدعوین محترم ، هدف از این گردهمایی را تجلیل و قدردانی از زحمات پرسنل شرکت معرفی نمودند.

ایشان در ادامه گزارشی از فعالیت های یک سال گذشته ارائه کرده و گفتند : تولیدکنندگان انرژی برق جزو مظلومترین قشر تولیدکنندگان هستند چرا که در سخت ترین شرایط و با محدودترین منابع در حال تولید برق می باشند.

آقای مهندس معینی ادامه دادند: طبق آمار وزارت نیرو ، سال 1397 جزو سخت ترین سالهای صنعت برق در امر تولید بود چرا که به دلیل کم آبی، نیروگاه های برق آبی در مدار نبودند و فشار آن بر دوش نیروگاه های بخار گذاشته شده بود که الحمدالله با موفقیت پشت سر گذاشته شد.

وی افزود : ما تنها استانی بودیم که به علت عدم تولید، خاموشی نداشتیم و اگر خاموشی اعمال می شد به دلیل برنامه دیسپاچینگ ملی بود.

ایشان بیان کردند: به نیروهای متخصص این شرکت افتخار میکنم چون که توانستند 14 درصد بیش از سهمیه ای که بر عهده ما نهاده شده بود تولید کنند.

وی همچنین گریزی به علت تاخیر در پرداخت حقوق مزایای کارکنان زده و گفت: ما در تولید برق و نقدینگی مشکلی نداریم بلکه به دلیل قوانین سازمان برنامه و بودجه ( گردش در خزانه) در نحوه انتقال پول تاخیری رخ میدهد که با تلاش مسئولین در حال برطرف شدن است.

وی همچنین اطمینان داد: کار را فدای اضافه کاری نخواهیم کرد چرا که وقتی از کنترل هزینه ها صحبت به میان می آید همه به کاهش اضافه کاری می اندیشند که فکر غلطی است.

سپس رئیس جدید انجمن صنفی کارگران شرکت ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و تبریک روز کارگر به کارگران عزیز تقارن این روز را با روز صنعت برق به فال نیک گرفته و گفتند : روز کارگر روز خواسته ها و مطالبه گری است.

عیسی حاجی آقایی وفایی افزودند: بزرگترین چالش جامعه کارگری نداشتن امنیت شغلی است که حس مطالبه گری در کارگران را تحت الشعاع قرار داده است.

ایشان بیان نمودند: ارزش پول به حدود یک چهارم تقلیل پیدا کرده که با رایزنی مسئولان شورای عالی کار برای امسال فقط تصمیم به افزایش سی و شش و نیم درصدی حقوق گرفتند که با این تورم کفاف نخواهد داد و می طلبد که دولت این فاصله را جبران کند.

وی همچنین اضافه کرد: همکاران ما ثابت کردند که در سخت ترین شرایط و ظالمانه ترین تحریمها و کمبود منابع و قطعات از کار دست برنخواهند داشت.

در ادامه مدیرعامل شرکت نیرو آتیه صبا به عنوان سخنران ویژه حضور یافته و ضمن سلام و درود بر روح پر فتوح حضرت امام (ره) و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و عرض تبریک روز کارگر بر تمام تلاشگران عرصه صنعت برق گفتند: خیلی خرسندم که در چنین مراسمی خدمت عزیزان هستم و از نزدیک با سروران خودم صحبت میکنم.

دکتر صفرزاده گفت: بر خلاف تصور عموم که بیان می شود نیروگاه تبریز خصوصی شده است ، باید بگویم که این نیروگاه عمومی شده است و همه هشت میلیون نفر بازنشسته در اینجا سهیم هستند.

وی ادامه داد : قطعا مالک نیروگاه کسانی هستند که در آن کار می کنند.

ایشان افزودند: در مقوله تولید برق و در مقایسه با سایر نقاط کشور  متاسفانه زیرساختی که باید در صنعت برق در آذربایجان بنا نهاده می شد اتفاق نیفتاده است که  همت و تلاش مسئولان را می طلبد.

وی اشاره نمود : نیروگاه تبریز نیاز به باز توانی و توسعه دارد و باید با نشان دادن سود و منفعت ، انگیزه لازم را برای ساخت نیروگاه جدید در سرمایه گذار ایجاد کنیم.

ایشان از شبهات مطرح شده انتقاد کرده و گفتند : مالک به هیچ وجه قصد تعدیل نیرو و یا کاهش حقوق ندارد و تمامی کارگران عزیز با قوت به کار خود ادامه دهند.

آقای دکتر صفرزاده همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفتند : شرکت نیرو آتیه صبا طبق قرارداد تمام مطالبات خود را به میزان شصت و چهار میلیارد تومان به اضافه ده میلیارد تومان از معوقات گذشته را به شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی پرداخت نموده است و این در حالی است که شرکت نیرو آتیه صبا از وزارت نیرو به میزان سیصدوپنجاه میلیارد تومان طلب دارد.

ایشان در پایان پیشنهاد دادند : باید با توجه به پتانسیل و تخصص نیروهای موجود در نیروگاه تبریز، مرکز تعمیرات نیروگاهی راه اندازی شود تا از ارسال قطعات به نقاط دور دست برای تعمیرات  بی نیاز شویم.

در پایان این مراسم به کارگران نمونه از نیروگاه تبریز ، نیروگاه گازی صوفیان و دفترمرکزی (ستاد) لوح سپاسی با امضاء مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی اهداء گردید.

اسامی کارگران نمونه سال 1398 به شرح ذیل می باشند.

 آقایان رحمان صدیق پور ، رحیم غفارپور ، کریم باغبان کریمی ، مهدی وصلی ، حسین ابراهیمی ، بابک فضلعلیپور ، محسن حیدری ، جبار الهی راد ، سجاد نعیم ، نصرت حاجی عباسی ، محسن اباذرنژاد و سید رضی مجاور کلجاهی

شایان ذکر است مراسم مشابهی در همین روز در سالن آمفی تاتر نیروگاه سهند بناب برگزار گردید و به کارگران نمونه این نیروگاه نیز لوح سپاس اهداء گردید.

اسامی کارگران نمونه نیروگاه حرارتی سهند بناب عبارتند از: آقایان شهرام ایران نژاد ، ابراهیم فتحی دانشور بناب ،  مجید عبداله فام  ،  مهدی واعظیان  ، حامد صدیقی  ،  عمران سطوتی  ، فرزین مرادی  و  علی اشرفی