آمادگی شرکت مادرتخصصی برق حرارتی برای توسعه نیروگاه حرارتی تبریز

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی:

آمادگی شرکت مادرتخصصی برق حرارتی برای توسعه نیروگاه حرارتی تبریز

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی در میزگرد صنعت برق صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی از آمادگی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای توسعه نیروگاه حرارتی تبریز خبر داد.

مهندس ناصر معینی در میزگرد صنعت برق استان آذربایجانشرقی فعالیتهای نیروگاهی و چرخه تولید برق را تشریح نمود.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی در این نشست که با حضور مدیران عامل شرکت های برق منطقه ای و توزیع برق تبریز انجام شد، در خصوص ظرفیت تولید برق استان صحبت کرده و گفت: شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی متولی تولید برق در استان آذربایجانشرقی می باشد که با بهره برداری از نیروگاه های حرارتی تبریز و سهند بناب و نیروگاه های گازی تبریز و صوفیان و همچنین واحدهای دیزلی اردبیل، توانایی تولید بیش از ۱۵۰۰ مگاوات در هر ساعت را دارد.

مهندس معینی ادامه داد: کارکنان نیروگاه، یکی از زحمتکش ترین و فداکارترین پرسنل هستند که در ۳۶۵ روز سال، بصورت ۲۴ ساعته مشغول انجام فعالیت برای تولید و تامین برق مورد نیاز جامعه می باشند.

وی ادامه داد: تولید برق کار بسیار سخت و پرهزینه بوده ولی درعوض مصرف آن بسیار آسان و سهل الوصول می باشد بطوری که هر یک از هم وطن های عزیز در هر کجای ایران اسلامی می توانند به راحتی از امکانات برقی و خدمات آن استفاده نمایند‌.

وی افزود: نیاز مبرم است که هموطن های عزیز با استفاده بهینه از امکانات برقی به صنعت برق کمک کنند.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی در جواب مجری برنامه درخصوص مصرف سوخت نیروگاهی گفت: نیروگاه های کشور، مرکز تبدیل انرژی هستند بدین معنی که هر نیروگاه با تمامی تجهیزات و پرسنل متخصص خود، محلی برای تبدیل انرژی سوخت به انرژی الکتریکی می باشد.

وی ادامه داد: سوختی که از طرف وزارت نفت در اختیار نیروگاه ها قرار داده می شود، با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی خاص به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

مهندس معینی ادامه داد: سوخت تحویلی از طرف شرکت نفت هرچه که باشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت ولی هدف کلی این هست که برق مورد نیاز منطقه تولید و تامین شود.

وی گفت: چنانچه هم میهنان عزیز در مصرف خود استفاده بهینه را مد نظر داشته باشند، معادل تولید یک نیروگاه سه هزار مگاواتی صرفه جویی انرژی خواهیم داشت.

وی افزود: البته مصرف بهینه بمعنی عدم مصرف برق نیست بلکه استفاده صحیح می باشد که در این صورت علاوه بر هزینه کمتر برای مصرف کننده، کمک شایانی به صنعت تولید برق خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی، میزان مصرف استان را حدود دو برابر میزان تولید اعلام کرده و گفت: با توجه به نیاز استان، ضروری است که طرح های توسعه نیروگاه ها با تکنولوژی های جدید که میزان آلایندگی آنها بسیار کم بوده و دارای راندمان بالایی می باشند توسط مقامات استانی پیگیری شوند.

وی به طرح توسعه نیروگاه حرارتی سهند بناب اشاره کرده و گفت: این طرح در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری کلنگ زنی شده و با راه اندازی آن 500 مگاوات در ساعت به ظرفیت تولید استان اضافه خواهد شد.

ناصر معینی به بستر مناسب نیروگاه حرارتی تبریز اشاره کرده و افزود: نیروگاه حرارتی تبریز دارای موقعیت فیزیکی بسیار مناسب می باشد و تمامی زیرساختهای لازم  و مورد نیاز توسعه نیروگاهی آماده بوده و بستر مناسبی برای افزایش توان تولید برق منطقه می باشد که نیاز است با پیگیری های استاندار محترم و نمایندگان محبوب استانی، این امر مهم محقق گردیده و ظرفیت تولید انرژی الکتریکی استان افزایش یابد.

وی در پایان از پرسنل زحمتکش مجموعه تولید برق استان آذربایجانشرقی که در شرایط سخت کرونایی بصورت شبانه روزی در تولید و تامین برق مورد نیاز، مجدانه در حال تلاش و کوشش هستند تقدیر و تشکر کرد.