اخبار

آمادگی تولید در پیک تابستان ، افتخار بزرگی برای صنعت تولید برق می باشد.

مهندس پیشاهنگ در راستای تقدیر از تلاشهای ایثارگرانه و مجاهدانه پرسنل زحمتکش مجموعه نیروگاه های شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی در گذر از پیک تابستان سال جاری ، از نیروگاه های تبریز و سهند بناب بازدید کرده و با پرسنل این نیروگاه ها دیدار کردند.

ایشان از قسمت های مختلف نیروگاه های سهند بناب و تبریز بازدید کرده و در جلسه ای با حضور مدیران واحدها و روسای قسمت ها شرکت کردند.

در ابتدای این جلسه مدیران نیروگاه ها گزارشی از فعالیت خود و نحوه گذر از پیک تابستان ارائه نمودند.

سپس مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی ضمن عرض خیر مقدم به آقای مهندس پیشاهنگ و آقای مهندس محمودی  از زحمات تمامی همکاران شرکت به دلیل تلاشها و کوشش های صورت گرفته برای گذر از پیک تابستان 97 تقدیر و تشکر نمودند و اظهار امیدواری کردند که با توکل به خداوند متعال و تکیه بر تخصص و پشتکار همکاران شرکت و توجهات ویژه معاونت محترم راهبری تولید شرکت مادر تخصصی، انجام تعمیرات اساسی پیش روکه برای گذر از پیک تابستان سال 1398 برنامه ریزی شده است با کیفیت بسیار بالا و در زمان برنامه ریزی شده محقق گردد.

آقای مهندس معینی همچنین افزودند : پرسنل این شرکت هیچ مشکلی از لحاظ فنی نداشته وکاهش زمان تعمیرات از افتخارات ماست و اگر از لحاظ نقدینگی حمایت بشویم انشاءالله بعد از بیست سال می توانیم تولید هر واحد نیروگاه حرارتی تبریز را  به 368 مگاوات برسانیم.

در ادامه مشاور فنی معاونت راهبری تولید فرمودند : تجهیزات نیروگاهی به خودی خود معنا ندارد مگر اینکه  منابع انسانی با انگیزه و با دانش و ایثارگر در کنار آن باشد.

آقای مهندس محمودی اضافه کردند:  برای گذر از پیک تابستان سال 1398  برنامه ریزی منظم و بزرگی توسط آقای مهندس پیشاهنگ تدارک گردیده و تحت عنوان پیک 1398 به وزارت نیرو ارسال شده و مورد قبول واقع شده است. ما باید بتوانیم با استفاده از پتانسیل های موجود در نیروگاههای خود حداکثر بهره وری را داشته باشیم و این از توان شما خارج نیست و قطعا با دستان پر توان شما عزیزان شدنی است.

ایشان درخواست نمودند : در طرحهای افزایش ظرفیت نیروگاه ها مصمم باشید تا بتوانیم پیک تابستان سال1398 را مانند سال 1397 پشت سر گذاشته تا برگ زرین دیگری در افتخارات صنعت برق کشور ثبت شود.

معاونت راهبری تولید شرکت مادر تخصصی از حضور در خطه آذربایجان خصوصا شهر تبریز ابراز خرسندی نمودند.

ایشان با اشاره به مقام شامخ حضرت امام حسین(ع) به استناد بیشتر ادعیه موجود ایشان را وارث تمام پیامبران دانستند و هدف تمام پیامبران را مبارزه با فساد و ظلم بیان کرده و فلسفه وجودی انسانها را بندگی بیان نمودند.

آقای مهندس پیشاهنگ اضافه نمودند : از 78000 مگاوات تولیدی که داریم 12000 مگاوات آن برق آبی و 4000 مگاوات بخش خصوصی (پالایشگاه ، پتروشیمی و...) و 4000 مگاوات دیزلی و اتمی و پراکنده است و چیزی حدود 58000 الی 59000 مگاوات هم در اختیار تولید برق حرارتی است آن هم در شرایط ISO  و دمای 15 درجه ، وقتی درجه حرارت بالا می رود به ازای هر 10 درجه 6.5 درصد و در ازای هر 1000 متر از سطح دریا حدودا 12.5 الی 13 درصد افت داریم در نتیجه در شرایط متوسط ایران (1000 متر از سطح دریا و 35 درجه حرارت) حدودا 25 درصد از توان نامی در تابستان افت می کند و به همین دلیل است که شبها 1000 مگاوات بیشتر تولید می کنیم.

آقای مهندس پیشاهنگ افزودند: برای پیک تابستان 1397 چهل و پنج هزار مگاوات تعهد کرده بودیم  که با همت عزیزان توانستیم 47800 مگاوات تولید کنیم و نسبت به سال قبل 4.6 درصد افزایش تولید داشتیم و این در صورتی بود که ظرفیت نصب شده فقط 1.6 درصد اضافه شده بودو این امکانپذیر نبود جزء تلاش و کوشش همکاران و کارگران عزیز صنعت برق که از همین جا دست و بازوی آنان را می بوسم.

معاون راهبری تولید اعلام نمودند : ما امسال 99 درصد آمادگی داشتیم که افتخار بزرگی است و رتبه 14 در دنیا و اول در خاورمیانه است و با توجه به اینکه در سال 1398 مقدار 61000 مگاوات نیاز داریم مجبوریم نیروگاههای موجود را با حداکثر توان در آمادگی نگه داریم .

ایشان فرمودند :   95000  مگاوات باید تعمیرات انجام دهیم که 13000 مگاوات آن تعمیرات اساسی است و برنامه ریزی که  برای این تعمیرات صورت پذیرفته با 8 معادله  ( معادله سوخت ، نیاز مصرف ، آمادگی کارگاه ، آمادگی قطعه ، ساعت کارکرد ، آمادگی گروههای تعمیراتی ، برق و آب ) حل شده است و  با توجه به زنجیره ای بودن فعالیتها رعایت دقیق زمانبندی اعلام شده برای تعمیرات ضروری می باشد.

ایشان همچنین اعلام کردند : بودجه ای برای افزایش تولید در نیروگاهها توسط وزارت نیرو در نظر گرفته شده است تا اگر با اندیشیدن تدابیری امکان افزایش تولید حتی یک کیلووات وجود داشته باشد نقدا پرداخت خواهد شد.

معاون راهبری تولید  ،  نحوه جوشکاری یازده سوراخ بوجود آمده در بویلر نیروگاه تبریز را یک شاهکار دانست و اظهار داشت وقتی فیلم این چنین کارهایی را به وزیر و مقامات نشان می دهیم منقلب شده و اشک از چشمانشان جاری می شود.

ایشان ضمن یادآوری لزوم ارج نهادن به نیروی انسانی که سرمایه اصلی سیستم می باشد بر کاهش خروجی های اضطراری، افزایش راندمان، تلاش برای بهینه سازی مصرف آب و نیز رعایت الزامات زیست محیطی تاکید کردند.

مهندس پیشاهنگ در پایان برای کلیه پرسنل زحمتکش نیروگاهی کشور خصوصاً پرسنل خدوم شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی آرزوی موفقیت کردند.