اخبار

بازدید مدیرکل صدا و سیمای استان آذربایجانشرقی از نیروگاه حرارتی تبریز

مدیرکل سازمان صدا و سیمای استان آذربایجانشرقی ( شبکه سهند)  به همراه تعدادی از معاونان و مدیران خود  از روند تولید برق در نیروگاه حرارتی تبریز دیدن نمودند.

در ابتدای این جلسه که در سالن کنفرانس نیروگاه حرارتی تبریز برگزار گردید مدیر روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی ضمن عرض خیر مقدم و تبریک روز رادیو به همکاران واحد صدای این سازمان ، از مدعوین حاضر بابت اینکه دعوت بعمل آمده را جهت  حضور در نیروگاه حرارتی تبریز  ارج نهاده و قبول زحمت نموده اند تشکر و قدر دانی کردند.

بهرام سرمست هدف از این دعوت و تشکیل جلسه را بالا بردن آگاهی از زحمات کشیده شده و  اطلاع رسانی به مسئولین در زمینه مشکلات پیش روی تولید برق و هماهنگی و همفکری جهت راه های ترویج و اشاعه فرهنگ درست مصرف کردن بیان نمودند.

ایشان همچنین  صدا و سیما را از جمله رسانه های پر نفوذ و معتبر و موثر در مقوله فرهنگ سازی دانسته و گفتند : یکی از سیاست های جدید شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی دعوت از سازمانها و ارگانهای تاثیر گذار به نیروگاه و آشنا نمودن آنان با سختی های کار در نیروگاه و ترویج فرهنگ صرفه جویی بیان کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی نیز ضمن خوش آمدگویی به مدیرکل صدا و سیما و هیئت همراه، از اینکه وقت گرانبهای خود را برای آشنایی از نحوه تولید برق اختصاص دادند تقدیر نمود.

مهندس ناصر معینی گفت: شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی به عنوان متولی تولید برق استان وظیفه بهره برداری از نیروگاههای تحت پوشش و تزریق برق به شبکه را دارد.

ایشان افزودند : یکی از خصوصیات صنعت برق ، تولید بسیار سخت  و مصرف راحت و کم هزینه آن است.

وی افزود : شاید تاکنون کسی متصور نشده است، برقی که به راحتی در دسترس می باشد چگونه و چطور به  دست آمده است؟  باید عرض کنم که کارگران و همکاران شاغل در این صنعت در تمامی ایام تعطیلات و بصورت 24 ساعته برای تحقق این امر در حال تلاش هستند.

وی اضافه نمود : زیر بنا و زیر ساخت تمام پیشرفت های صنعتی ، کشاورزی و خدماتی ،  برق است و بیانگر این شعار است که آب مایه حیات است اگر برق باشد.

ایشان همچنین گفتند : خاموشی هایی که در پیک تابستان سال 1397 در شهر تبریز اعمال شد از بابت عدم تولید در نیروگاههای استان نبود،  بلکه نیروگاههای تحت پوشش این شرکت در استان به میزان  14 درصد نیز افزایش تولید داشتند.

وی ادامه داد : یکی از افتخارات نیروگاههای این شرکت کوتاه کردن زمان تعمیرات است.

مهندس معینی گریزی به کسب فناوریهای نوین زده و گفت : اکنون ایران جزو پنج کشور تولید کننده پره های واحد گازی در جهان است و با ساخت قطعات مورد نیاز در داخل به خودکفایی مناسبی رسیده ایم.  

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی عمده ترین حساسیت خود را معضل استفاده از سوخت بیان نموده و گفتند : وظیفه نیروگاه ها تبدیل انرژی سوخت ( گاز یا مازوت ) به انرژی برق است و این در صورتی است که ما هیچ تمایلی به استفاده از سوخت مازوت نداریم و خوشبختانه با تامین گاز مورد نیاز چند سالی هست که  مازوت مصرف نکرده ایم چرا که به واحدهای نیروگاهی شدیداً آسیب وارد میکند.

در ادامه برنامه مدیر نیروگاه حرارتی تبریز ضمن خوش آمدگویی گفتند : در حال حاضر مصرف شبکه حدود 30000  مگاوات بوده و مشکلی وجود ندارد و تمام مشکلات به تامیــن برق مورد نیاز در بازه پیک تابســتان، که مصرف افزایش می یابد مربوط می شود

مهندس نیاپاک گفت: طبق آمار و اطلاعات، اگر بتوانیم با فرهنگ سازی حدود 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق ایجاد کنیم می توانیم مبلغی به میزان 3.5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته باشیم که مبلغ قابل توجه ای است.

وی افزود: از آنجایی که مردم فهیم و خوبی داریم اگر بتوانیم صعوبت کار و مشقّات تولید برق را  انعکاس دهیم قطعا مردم شریف عکس العمل مثبتی نشان خواهند داد که این حرکت عظیم با کمک رسانه ملی امکان پذیر می باشد.

ایشان از جانفشانی های صورت گرفته توسط پرسنل نیروگاهی برای پایدار نگه داشتن برق تشکر و قدردانی نمود.

مدیرکل صدا و سیما نیز این نشست صمیمی را فرصتی که برای آشنایی و شروع یک همکاری برای تحقق شعار سال که همانا رونق تولید است  دانسته و گفتند : نامگذاری هایی که توسط مقام معظم رهبری صورت می گیرد دارای پشتوانه علمی و مطالعاتی و پژوهشی و بر اساس نیازهای کشور است.

مهندس صفری ادامه دادند : ما به عنوان رسانه ملی برای تحقق این شعار وظیفه داریم در مورد این نامگذاری ها فعال باشیم.

ایشان افزودند : ما وظیفه داریم با توجه به تلاش و طراحی دشمنان برای ایجاد حالت یاس و نا امیدی در جامعه ، داشته ها و عملکردهای خوب نظام را که قابل افتخار هستند، انعکاس دهیم ولی متاسفانه در بیان آنان برای مردم کوتاهی کرده ایم.

وی اضافه نمود : اعتقاد دارم که صدا و سیمای استان باید به عنوان یک موتور محرک در کنار سایر سازمانها و دستگاههای اجرایی کارهای خوب انجام شده را برجسته نموده و با نشان دادن آنها نقش خود را در جهت توسعه استان ایفا نماید.

ایشان همچنین گفتند : متاسفانه نقش رسانه در حوزه های مختلف محروم و مظلوم واقع شده است چرا که مجموعه های استانی کمتر از 25 درصد، از پتانسیل و ظرفیت صدا و سیما استفاده می کنند.

وی در مورد فرهنگ سازی نیز گفت : این امر بر کسی پوشیده نیست که در تمامی زمینه ها برای استفاده بهینه و ارتقای بهره وری نیاز به فرهنگ سازی می باشد و نباید انتظار داشت که تمام فرهنگ سازی توسط صدا و سیما  صورت پذیرد بلکه این یک موضوعی است که باید از سنین کودکی و آرام آرام تحقق یابد و تمام دستگاههای مسئول باید نقش خود را ایفا کنند.

وی در ادامه پیشنهاد نمود :  در شهر تبریز که به شهر اولین ها معروف است، کارشناسان صدا و سیما و شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی، این استان را بعنوان پایلوت در سطح کشور تعریف کرده و در یک کار پژوهشی و علمی، فرهنگی و تبلیغی، بر روی اقشار مختلف مردم انجام دهند و و در آخر برآورد کنند که از هزینه ای که برای تولید برنامه و پخش آن از شبکه صرف نموده اند چقدر توانسته اند در تحقق مصرف بهینه و صرفه جویی برق موثر باشند تا بتوان به عنوان یک نسخه برای کل کشور ارائه داد.

ایشان در پایان سخنان خود  یکی دیگر از رویکردهای سازمان متبوع خود را که در اولویت دستورالعمل هایشان قرار دارد ،بحث محیط زیست بیان کرده و تقاضا نمودند : برای همکاری دست به دست هم دهیم تا بتوانیم  با استفاده از ظرفیت های دو طرف در ایجاد فرهنگ درست مصرف کردن و استفاده صحیح از انرژی موفق باشیم تا قطعی برق در تابستان را به حداقل برسانیم.

در پایان مراسم از واحدهای کختلف نیروگاهی و اتاق کنترل نیروگاه حرارتی تبریز، بازدید بعمل آمده و مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجانشرقی از زحمات تمامی پرسنل تلاشگر نیروگاه تبریز تشکر و قدردانی کردند.