اخبار

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند

در سال رونق تولید عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی سهندبناب آغاز شد.

آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب با حضور معاون وزیر نیرو  در امور برق و انرژی برگزار گردید.

همزمان با حضور ریاست محترم جمهوری و وزیر نیرو در شهرستان هریس برای بهره برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هریس، مراسم کلنگ زنی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب از طریق ویدئو کنفرانس با دستور آقای دکتر روحانی اجرا شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با حضور در آیین کلنگ زنی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب گفت : با توجه به تعهدی که در دولت تدبیر و امید داده شده است هر سال نسبت به سال قبل سهم انرژی های بادی و خورشیدی باید افزایش یابد.

مهندس حائری اظهار کرد :  با توجه به جایگاه برق آذربایجان و شرایط کشورهای ارمنستان ، ترکیه  و  جمهوری آذربایجان می توانیم بصورت بین المللی و با شدت بیشتری تبادل برق داشته باشیم.

وی ادامه داد :  وضعیت برق آذربایجان به گونه ای است که با ورود برق 451 مگاواتی نیروگاه سهند بناب به مدار ، می تواند کمک شایانی در توسعه و شکوفایی و اشتغال زایی منطقه داشته باشد.

مهندس حائری اضافه نمود : با اجرای این پروژه شبکه بسیار قوی ای در منطقه ایجاد خواهد شد که نیاز هر شبکه ای را پاسخگو است.

معاون وزیر نیرو همچنین افزود : موظف هستیم سرمایه گذاران را حمایت کنیم تا برق به شبکه تحویل داده شود و چرخ صنعت بهتر از گذشته بچرخد.

ایشان بیان کردند : این نیروگاه از جنس تکنولوژی های جدید است که به وسیله فرزندان این مرز و بوم ساخته شده است.

وی افزود:  واحدهای کلاس F  که به دست توانمند همکاران متخصص مپنا ساخته شده است از نیروگاه هایی است که در مرز دانش قرار گرفته اند.

مهندس حائری توضیح داد :  این نیروگاه از واحدهایی است که در راستای انرژی های پاک و حفظ محیط زیست فعالیت خواهد کرد.

لازم به توضیح است که این نیروگاه شامل یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس  F به ظرفیت 451 مگاوات با یک واحد گازی به ظرفیت 307 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 144 مگاوات با راندمان %58 با سوخت اصلی گاز طبیعی و سوخت دوم گازوییل با سطح ولتاژ پست 400 کیلو ولت می باشد که مقدار گاز مصرفی آن در هر ساعت 76900 مترمکعب و حداکثر مصرف گازوییل برای یک واحد در ساعت 90 هزار لیترخواهد بود.

کارفرمای این پروژه شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی و مشاور نظارت عالیه آن شرکت مهندسی قدس نیرو و مشاور نظارت کارگاهی شرکت مشاور نیرو به پیمانکاری شرکت مپنا می باشد.