اخبار

ساخت دستگاه تحلیل‌گر اکسیژن نیروگاه سهند بناب در میان پروژه‌های برتر جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو به عنوان شرکت‌ برتر پژوهشی کشور انتخاب شد

همزمان با هفته سی‌وپنجم پویش #هرهفتهالفب_ایران و در جریان برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو، دستگاه تحلیل اکسیژن نیروگاهی نیروگاه سهند بناب به عنوان پروژه برتر پژوهشی انتخاب شده و از سوی وزیر نیرو مورد تقدیر قرار گرفتند.

علی عیسی‌پور، مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اعلام این مطلب افزود: در جریان برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو، از حجت بنازاده، محقق پروژه دستگاه آنالایزر اکسیژن نیروگاهی تقدیر به عمل آمد.

وی ادامه داد: دستگاه آنالایزر اکسیژن مورد نیاز نیروگاه‌ها که ساخت آن تا پیش از این در انحصار شرکت‏های خارجی بود و هزینه بالایی بابت خرید نمونه خارجی این محصول صرف می‏شد، برای نخستین بار در کشور توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است.

مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: در فرآیند احتراق داخل کوره‏های نيروگاه‌های حرارتی به سوخت و هوا نياز است و جهت احتراق بهينه، ميزان ترکيب سوخت و هوا اهميت زیادی در کاهش اتلاف انرژی و افزایش راندمان توليد انرژی دارد.

عیسی‌پور ادامه داد: اکسيژن موجود در دود خروجی یکی از پارامترهایی است که در سنجش کیفیت و بهينه‌سازی فرآیند احتراق نقش مهمی را ایفا می‌کند. با توجه به اینکه در فرآیند احتراق تمامی اکسيژن موجود در هوا با سوخت ترکيب نمی‌شود، لذا مقداری اکسيژن اضافی جهت احتراق کامل مورد نياز است.

مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: ميزان این هوای اضافی را دستگاه آنالایزر اکسيژن مشخص کرده و به سيستم کنترل ارسال می‌کند و سيستم کنترل نيز بر مبنای آن ميزان هوا را تغيير می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه نبود دستگاه آنالایزر اکسيژن در کوره موجب عدم کنترل اتوماتيک اکسيژن اضافی می‌شود، گفت: در صورت زیاد بودن اکسیژن در دود خروجی مقداری انرژی حرارتی را با خود خارج می‌کند و ضمنا اکسيژن داغ در ترکيب با نيتروژن، گازهای ناکس ایجاد می‌کند که جزو آلاینده‌های محيط زیست است. در صورت کم بودن اکسيژن در کوره نيز به جای ‌د‌ی‌اکسيد کربن، منوکسيدکربن زیادی توليد می‌شود که موجب کاهش راندمان و افزایش آلایندگی می‌شود.

عیسی‌پور با اشاره به اینکه این دستگاه در واحدهای نیروگاه سهند مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، افزود: دستگاه آنالایزر اکسيژن اوليه موجود در نيروگاه سهند خارج از سرویس و غير قابل تعمير بود. بدین منظور با توجه به اهميت وجود و کارکرد صحيح این سيستم، شرکت توليد نيروی برق سهند سال گذشته اقدام به خرید، نصب و آزمون نمونه صنعتی دستگاه آنالایزر پایش مداوم اکسيژن در دود مبتنی بر سنسور زیرکنيوم اکسيد در بویلرهای نيروگاه بخاری سهند نمود.

وی قابليت اتصال هشت پراب به یک ترنسميتر را یکی از مهمترین ویژگی‏های آنالایزر تولیدی برشمرد و گفت: این مهم در حالی است که هر ماژول نمایشگر دستگاه آنالایزر اکسيژن قبلی موجود در نيروگاه سهند، تنها قابليت اتصال به یک پراب را دارد. از طرفی دیگر قيمت تمام شده نمونه ساخت داخل با وجود وجود هزینه‏های تحقیق و توسعه، کمتر از نصف قیمت نمونه خارجی نصب شده در نیروگاه است.

مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: در سال جهش تولید با بهره‏برداری موفق از این پروژه، ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور برای خرید آنالایزرهای اکسیژن مورد نیاز صنایع کشور، گام مهم دیگری در راستای کاهش وابستگی صنایع داخلی به خارج از کشور برداشته شد.

دستگاه آنالایزر اکسیژن که ساخت آن تا پیش از این در انحصار شرکت‏های خارجی بود و هزینه نسبتا بالایی بابت خرید نمونه خارجی این محصول صرف می‏شد، برای نخستین بار در کشور با حمایت و هدایت شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و به همت متخصصان داخلی توسط شرکت مبین پویش صنعت پارس طراحی و ساخته شد و در واحدهای نیروگاهی سهند مورد بهره‌برداری قرار گرفت.