اخبار

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در آیین کلنگ زنی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس در آذربایجان شرقی شهر جلفا حضور یافت

معاون وزیر نیرو گفت: نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی ارس نیروگاهی از جنس تکنولوژی های جدید است که به وسیله فرزندان این مرز و بوم ساخته شده است.
همایون حائری در آیین کلنگ زنی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس با بیان این که این نیروگاه از واحدهایی است که در راستای انرژی های پاک و حفظ  محیط زیست فعالیت خواهد کرد، افزود: رویکرد این دولت در صنعت برق در راستای محیط زیست است.
وی ادامه داد: واحدهای کلاس F که به دست توانمند همکاران متخصص مپنا ساخته شده از نیروگاه هایی است که در مرز دانش قرار گرفته اند.

معاون وزیر نیرو در برق و انرژی با لازم دانستن دو برابر شدن سهم انژری های بادی و خورشیدی گفت: با توجه به تعهدی که در دولت دوازدهم داده شده است هر سال سهم انرژی های بادی و خورشیدی باید دو برابر شود.
حائری با بیان این که تا پایان این دولت چهار هزار مگاوات واحدهای بادی و خورشیدی را خواهیم داشت، اظهار کرد: با توجه به جایگاه برق آذربایجان و شرایط کشورهای ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان می توانیم به صورت بین المللی و با شدت زیاد تبادل برق داشته باشیم.
وی ادامه داد: وضعیت برق آذربایجان به گونه ای  است که با ورود برق نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی به داخل مدار و همچنین با وجود نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی تبریز و ۵۰۰ مگاواتی هریس این منطقه به یکی از مناطقی تبدیل می شود که می تواند صنعت و مناطق آزاد را داشته باشد.

وی از افتتاح و کلنگ زنی پروژه هایی به ارزش هزار و ۸۰۰ میلیون تومان خبر داد.
حائری گفت: شبکه بسیار قوی ای در منطقه ایجاد خواهد شد که نیاز هر شبکه ای را پاسخگو است.
وی ادامه داد: در این ایام در آذربایجان شرقی پروژه هایی با اعتبار حدود هزار و ۸۰۰ میلیون تومان افتتاح و یا کلنگ زنی شده است.
معاون وزیر نیرو همچنین افزود: موظف هستیم سرمایه گذاران را حمایت کنیم تا برق به شبکه تحویل داده شود و چرخ صنعت بهتر از گذشته بچرخد.

 نیروگاه ارس در دشت گل فرج شهر جلفا با سرمایه گزاری بخش خصوصی به قدرت 500 مگاوات با حضور معاون ریاست جمهمور و معاون وزیر نیرو کلنگ زنی شد.

این نیروگاه شامل یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F ارس، به ظرفیت 451 مگاوات در شرایط ایزو، شامل یک واحد گاز و یک واحد بخار، بویلر بازیاب با آتش اضافی، سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC و پست 400 کیلوولت، در استان آذربایجان شرقی، منطقه آزاد صنعتی - تجاری ارس احداث می‌شود که گروه مپنا مجری طرح آن خواهدبود.